taka-kasa.waw.pl

Jak i kiedy wykonywać raporty fiskalne?

Wielu przedsiębiorców docenia fakt, że w ich firmach pojawiły się kasy fiskalne. Pomimo początkowych obaw, urządzenia tego typu zazwyczaj okazują się naprawdę przydatne i pomocne w codziennej pracy. Niemniej, trzeba pamiętać o tym, aby używać ich zgodnie z funkcjonującymi przepisami. A prawo mówi, że korzystanie z kasy rejestrującej wymaga m.in. prawidłowego wystawiania raportów fiskalnych.

Czym jest raport fiskalny

W największym skrócie, raporty fiskalne zawierają informacje dotyczące obrotu i kwot należnego podatku. Wspomniane dane są zapisywane z uwzględnieniem stawek VAT oraz sprzedaży podlegającej zwolnieniu. Natomiast sam raport realizuje się po to, żeby otrzymać podsumowanie łącznej kwoty sprzedaży brutto – z podziałem na obowiązujące stawki VAT oraz kwoty należnego VAT.

2 rodzaje obowiązkowych zestawień

Podatnik z pewnością powinien wyrobić w sobie nawyk wykonywania raportów dobowych. Dokumenty tego typu trzeba bowiem realizować każdego dnia, w którym prowadzona była sprzedaż i wystawiano paragony fiskalne. Czas ten liczy się od godziny 00.00 do godziny 24.00. Funkcjonujące przepisy nie pozwalają na to, aby raport dobowy zawierał informacje o obejmujące handel z więcej niż 1 dnia.

Drugim rodzajem zestawienia jest to podsumowujące sprzedaż prowadzoną przez cały miesiąc. W tym przypadku prawo wymaga, aby raport wykonać po zakończeniu miesiąca – najpóźniej jednak do 25. dnia kolejnego miesiąca. Więcej szczegółów na temat obydwu zestawień zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku.

Kiedy zapomnisz o wykonaniu raportu…

Co zrobić w sytuacji, gdy zapomnimy o wykonaniu raportu dobowego? Takie przypadki zdarzają się dosyć często i warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Polskie przepisy pozwalają na to, aby zrealizować raport tego typu następnego dnia. Trzeba to jednak zrobić rano, a konkretnie – przed zarejestrowaniem na kasie fiskalnej sprzedaży z nową datą.

Osobną kwestią są dni, w których przedsiębiorca w ogóle nie korzystał z urządzenia, np. soboty lub niedziele. Wtedy nie ma konieczności realizowania raportów dobowych. Zestawienia te będą bowiem miały wartość zerową i w żaden sposób nie wpłyną na prowadzoną księgowość oraz obliczenie kwoty podatku należnego. Co więcej, informacja o „sprzedaży zerowej” znajdzie się w raporcie wykonywanym po zakończeniu danego miesiąca.

1 Komentarz

  1. martini

    ja przy zakupie urządzenia fiskalnego zatroszczyłem się o to, by ono posiadało funkcję automatycznych przypomnień o raportach dobowych i miesięcznych 🙂 i osobiście muszę przyznać, że się czasem przydają 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *