taka-kasa.waw.pl

Kiedy i jak można zrealizować e-paragon fiskalny?

Drukarka fiskalna Posnet z funkcja e-paragonow

Paragony elektroniczne przez lata były przedstawiane jako jedna z największych rewolucji, które wiążą się z wprowadzeniem urządzeń fiskalnych online. Dziś wiadomo już jednak, że zmiany wynikające z realizowania takich dokumentów są ustanawiane stopniowo. W rezultacie, e-paragony nie są jeszcze rozpowszechnioną formą wystawiania i wydawania dowodów sprzedaży. Chociaż przepisy dopuszczają już ich realizowanie – i to nawet przy równoczesnym pominięciu wydruku.

Rozporządzenie techniczne oraz przepisy w sprawie kas

Przepisy dotyczące realizowania e-paragonów fiskalnych znajdują się w dwóch aktach prawnych. Po pierwsze, zapisy definiujące takie dowody sprzedaży zawiera Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących. To właśnie ten akt prawny dopuszcza wystawienie i wysłanie paragonu wyłącznie w formie elektronicznej, czyli przy równoczesnym pominięciu wydruku dokumentu. Warto dodać, że tzw. rozporządzenie techniczne wprowadzono dopiero pod koniec września 2021 roku.

Po drugie, ważne przepisy znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. W szczególności chodzi o paragraf 19a., zgodnie z którym „podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej”. W związku z tym, tak naprawdę zawsze klient będzie decydował, czy chce otrzymać e-paragon, czy „tradycyjny” wydruk.

Co z urządzeniami fiskalnymi, które to zapewniają?

Zgodnie z przepisami, wystawianie i wysyłanie e-paragonów jest możliwe w przypadku urządzeń fiskalnych typu online. Chodzi więc o te modele, które cechują się koniecznością współpracy z Centralnym Repozytorium Kas. Co więcej, przepisy dopuszczają też zrealizowanie paragonu w formie elektronicznej przy użyciu tzw. wirtualnej kasy fiskalnej (mającej postać oprogramowania). Urządzenia rejestrujące starszego typu – z kopią papierową lub elektroniczną – w ogóle nie oferują takiej funkcjonalności.

Tak to wygląda z punktu widzenia przepisów. W zdecydowanej większości przypadków to jednak nadal tylko teoria. Na rynku nie ma bowiem jeszcze urządzeń, które obsługują zrealizowanie elektronicznego paragonu fiskalnego (przy jednoczesnym pominięciu wydruku). Obecnie produkowane kasy i drukarki muszą bowiem najpierw przejść ponowne homologacje (w Głównym Urzędzie Miar). Dopiero wtedy, gdy GUM potwierdzi ich zgodność z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych, zmodernizowane modele trafią na rynek technologii sprzedaży.

Pierwsza drukarka online z e-paragonem

Pod koniec kwietnia 2022 roku pojawiła się informacja, zgodnie z którą Posnet otrzymał homologację Głównego Urzędu Miar na drukarkę fiskalną Posnet Thermal XL2 Online S. Dlaczego jednak w ogóle o tym wspominamy? Ponieważ jest to pierwsze urządzenie rejestrujące tego typu, które zaoferuje funkcję wysyłania e-paragonów. Na razie nie ma jednak zbyt wielu dodatkowych informacji na temat tego modelu. Ogólnie wiadomo jedynie, że zapewni on w większości takie same parametry, jak podstawowa wersja drukarki Thermal XL2 Online. W przyszłości z pewnością wrócimy jednak do tematu nowego urządzenia marki Posnet.

1 Komentarz

  1. Leor0

    No proszę, znów Thermal musi przetrzeć szlak 😉 ciekawe, czy teraz inne kasy i drukarki fiskalne „wezmą się do roboty” w tym temacie 😉 jestem ciekaw kolejnych doniesień, jak bardzo sprawa z e-paragonami będzie popularna…. pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *