taka-kasa.waw.pl

Wagi sklepowe – jakie urządzenia będą odpowiednie dla placówki handlowej?

Wagi sklepowe - jakie urządzenie wybrać?

Pisząc o wagach sklepowych, możemy mieć na myśli bardzo różne urządzenia elektroniczne. Obecnie propozycji dla działalności gospodarczych tego typu jest wręcz multum. Do wyboru są nie tylko wagi proste i kalkulacyjne, ale także modele platformowe czy zaawansowane technicznie urządzenia ważąco-etykietujące. A osobną grupę stanowią też rozwiązania do zabudowy, które można wmontować np. w boks kasjerski lub ladę sklepową. Czym cechują się wspomniane wagi elektroniczne i co ma znaczenie przy zakupie takiego urządzenia do placówki handlowej?

Czym różnią się poszczególne modele?

Wagi sklepowe, które są dostępna na polskim rynku technologii sprzedaży, mają kilka cech wspólnych. Wszystkie urządzenia tego typu zapewniają m.in. wykonywanie pomiarów masy w konkretnych zakresach, np. 3/6 kg (z dokładnością 1/2 g), 6/15 kg (z dokładnością 2/5 g) lub 15/30 kg (z dokładnością 5/10 g). I jest to absolutnie kluczowa cecha każdej wagi elektronicznej, która zostanie wdrożona w sklepie. Produkowane obecnie urządzenia różnią się jednak wieloma rozwiązaniami. Jakimi konkretnie?

Modele proste to podstawowe rozwiązanie technologiczne, które służy głównie do szybkiego kontrolowania masy produktów. W wagach kalkulacyjnych możliwe jest dodatkowo m.in. zdefiniowanie bazy PLU i skonfigurowanie urządzenia w taki sposób, aby automatycznie przeliczało wyniki pomiarowe na kwoty do zapłaty. Natomiast modele platformowe znajdują zastosowanie przy obsłudze bardzo dużych i ciężkich obiektów. Dlatego też sprawdzają się najlepiej np. na zapleczu sklepu.

W dalszej kolejności warto też wspomnieć o tym, co oferuje waga etykietująca. Takie urządzenie posiada wbudowany mechanizm termiczny, za pomocą którego może na bieżąco wystawiać wydruki z informacjami o ważonych towarach. Osobną grupę stanowią też rozwiązania przeznaczone do pracy w zabudowie, montowane m.in. w boksach kasjerskich. Mowa tutaj zarówno o samodzielnych urządzeniach tego typu, jak i o wago-skanerach, wyposażonych dodatkowo w zintegrowany czytnik kodów kreskowych.

Wszystkie wspomniane wagi elektroniczne dla sklepu można sprawdzić na stronie internetowej Wagi.com.

Waga do systemu w sklepie czy działająca samodzielnie?

Nie wszystkie wagi elektroniczne dla sklepów to rozwiązania typowo systemowe, czyli takie, które będą współpracowały z innymi urządzeniami na stanowisku obsługi klientów. I nie oznacza to wcale, że coś jest z nimi nie tak. Część omawianych rozwiązań co do zasady funkcjonuje całkowicie samodzielnie, bez udziału innych technologii sprzedaży. Dotyczy to m.in. wag prostych (kontrolnych) oraz platformowych. Jeżeli jednak właścicielowi sklepu zależy na tym, żeby urządzenie pomiarowe współpracowało np. z komputerem lub kasą fiskalną, będzie to możliwe m.in. w przypadku modeli kalkulacyjnych oraz pracujących w zabudowie.

W kontekście działania w systemie sprzedaży dla sklepu warto też wspomnieć o wagach etykietujących. Standardem w takich urządzeniach jest bowiem złącze komunikacyjne Ethernet, dzięki któremu możliwa jest łączność w ramach firmowej sieci LAN. A to ogromne udogodnienie w przypadku zdalnego programowania wagi etykietującej z poziomu komputera – jej bazy towarowej oraz obsługiwanych szablonów wydruku.

Inne urządzenia dla placówki handlowej

Wagi sklepowe współpracują często z kasą fiskalną lub komputerem. Ale to nie jedyne urządzenia elektroniczne, jakie często wdraża się w placówce handlowej. System dla sklepu składa się zazwyczaj dodatkowo z czytnika kodów kreskowych, terminala płatniczego, szuflady kasjerskiej, sprawdzarki cen czy nawet kolektora danych. Co więcej, w przypadku rozbudowanego rozwiązania warto pomyśleć o odpowiednim oprogramowaniu sprzedażowym. A kluczowe będzie wtedy sięgnięcie po program komputerowy i urządzenia elektroniczne, które są ze sobą kompatybilne. Stworzony w ten sposób system sprzedaży zagwarantuje zaś szybkie i skuteczne obsługiwanie klientów sklepu – nawet przy dużym natężeniu ruchu.

1 Komentarz

  1. Czesław

    W moim przypadku, jak waga to zdecydowanie z wyświetlaczem na wieżyczce. Kiedyś wystawka na stanowisku kasjerskim potrafiła zasłaniać widoczność pomiarów, a przekonałem się, że to dość istotna kwestia dla klientów. Waga z wysięgnikiem załatwia sprawę, w dodatku można stanowisko obsługi klientów jeszcze inaczej jakoś zaaranżować. Wygodne rozwiązanie, polecam innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *