Jeżeli komuś się wydawało, że temat kas online został całkowicie porzucony przez polskiego ustawodawcę, to nic bardziej mylnego… Novitus dopiero co poinformował o tym, iż nowe przepisy, dotyczące m.in. zmian w systemie fiskalizacji, były procedowane podczas obrad Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. I to właśnie stąd pochodzą wieści o przewidywanych terminach wymiany kas rejestrujących.
O co chodzi z zastępowaniem „starych” urządzeń?
Nie każdy musiał śledzić ten temat, więc na wstępie warto przypomnieć, o co w ogóle chodzi z wymianą kas fiskalnych. Pisząc w dużym skrócie, to jeden z pomysłów ustawodawcy na wcześniejsze wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych i prawnych. Kasy fiskalne online mają się pojawić obowiązkowo w firmach reprezentujących konkretne branże. W wielu przypadkach będzie to równoznaczne z koniecznością wymiany dotychczasowych urządzeń. Branże objęte wspomnianym obowiązkiem, jak również ostateczne terminy wdrożenia kas online, zostaną wskazane w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.
Co ważne, w takich okolicznościach przedsiębiorcy będzie przysługiwała tzw. ustawowa ulga. Przy wcześniejszej wymianie dotychczasowej kasy na model online podatnik zyska szansę na odzyskanie do 700 zł.
Opóźnienia w pracach legislacyjnych i nowe terminy wymiany kas
Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji ustawy VAT, proces wymiany kas fiskalnych na modele online miał się zacząć jeszcze w 2018 roku. Wspomniany akt prawny nie wszedł jednak w życie w zakładanym terminie. A wpłynęły na to opóźnienia w pracach legislacyjnych, do których doszło już po trafieniu nowelizacji do Sejmu RP. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z wprowadzenia obowiązku wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń. Jak donosi Novitus (jeden z producentów technologii sprzedaży), dojdzie „jedynie” to przesunięcia w czasie ostatecznych terminów, do których wybrane grupy podatników wdrożą kasy online.
Jakie daty zostaną zaproponowane tym razem? Zgodnie z informacjami podanymi przez Novitus, jako pierwsi „stare” urządzenia fiskalne wymienią m.in. właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji. Będą mieli na to czas do 1 stycznia 2020 roku. W drugim etapie omawiany tu obowiązek obejmie branżę hotelarską i gastronomiczną. Tutaj ostateczny termin zainstalowania kas online zostanie wyznaczony na 1 lipca 2020 roku. A to nie wszystko… Dotychczasowe urządzenia będą też musieli zastąpić m.in. lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetolodzy oraz właściciele firm budowlanych i działalności typu fitness. W tym przypadku technologia online stanie się obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku.
ciekawe czy znow sie przeciagnie i te terminy okaza sie zaraz nieaktualne…..