taka-kasa.waw.pl

Czy poznaliśmy właśnie nowe terminy wymiany kas fiskalnych?

Kiedy wymiana kas fiskalnych

Jeżeli komuś się wydawało, że temat kas online został całkowicie porzucony przez polskiego ustawodawcę, to nic bardziej mylnego… Novitus dopiero co poinformował o tym, iż nowe przepisy, dotyczące m.in. zmian w systemie fiskalizacji, były procedowane podczas obrad Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. I to właśnie stąd pochodzą wieści o przewidywanych terminach wymiany kas rejestrujących.

O co chodzi z zastępowaniem „starych” urządzeń?

Nie każdy musiał śledzić ten temat, więc na wstępie warto przypomnieć, o co w ogóle chodzi z wymianą kas fiskalnych. Pisząc w dużym skrócie, to jeden z pomysłów ustawodawcy na wcześniejsze wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych i prawnych. Kasy fiskalne online mają się pojawić obowiązkowo w firmach reprezentujących konkretne branże. W wielu przypadkach będzie to równoznaczne z koniecznością wymiany dotychczasowych urządzeń. Branże objęte wspomnianym obowiązkiem, jak również ostateczne terminy wdrożenia kas online, zostaną wskazane w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Co ważne, w takich okolicznościach przedsiębiorcy będzie przysługiwała tzw. ustawowa ulga. Przy wcześniejszej wymianie dotychczasowej kasy na model online podatnik zyska szansę na odzyskanie do 700 zł.

Opóźnienia w pracach legislacyjnych i nowe terminy wymiany kas

Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji ustawy VAT, proces wymiany kas fiskalnych na modele online miał się zacząć jeszcze w 2018 roku. Wspomniany akt prawny nie wszedł jednak w życie w zakładanym terminie. A wpłynęły na to opóźnienia w pracach legislacyjnych, do których doszło już po trafieniu nowelizacji do Sejmu RP. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z wprowadzenia obowiązku wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń. Jak donosi Novitus (jeden z producentów technologii sprzedaży), dojdzie „jedynie” to przesunięcia w czasie ostatecznych terminów, do których wybrane grupy podatników wdrożą kasy online.

Jakie daty zostaną zaproponowane tym razem? Zgodnie z informacjami podanymi przez Novitus, jako pierwsi „stare” urządzenia fiskalne wymienią m.in. właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji. Będą mieli na to czas do 1 stycznia 2020 roku. W drugim etapie omawiany tu obowiązek obejmie branżę hotelarską i gastronomiczną. Tutaj ostateczny termin zainstalowania kas online zostanie wyznaczony na 1 lipca 2020 roku. A to nie wszystko… Dotychczasowe urządzenia będą też musieli zastąpić m.in. lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetolodzy oraz właściciele firm budowlanych i działalności typu fitness. W tym przypadku technologia online stanie się obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku.

1 Komentarz

  1. mirekkk

    ciekawe czy znow sie przeciagnie i te terminy okaza sie zaraz nieaktualne…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *