taka-kasa.waw.pl

Wymiana kas fiskalnych – kiedy się zacznie i jak będzie przebiegała?

Informacje o wymianie kas fiskalnych

W pewnym momencie wydawało się nawet, iż wymiana kas fiskalnych obejmie wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z takich urządzeń. Dziś już wiadomo, że system online i nowe modele będą wprowadzane w Polsce stopniowo. Nie oznacza to jednak, iż ustawodawca całkowicie zrezygnował z obowiązku wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych. Konieczność ta wystąpi bowiem w przypadku konkretnych działalności gospodarczych.

Terminy i branże zdefiniowane przez ustawę VAT

1 października 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. We wspomnianym akcie prawnym pojawią się wtedy regulacje, które będą dotyczyły m.in. wymiany kas rejestrujących. Za sprawą ostatniego projektu nowelizacji ustawy VAT wiadomo natomiast, jak cały proces ma przebiegać. Jeśli w przygotowywanym dokumencie nie dojdzie do żadnych zmian, jako pierwsi swoje urządzenia fiskalne wymienią m.in. mechanicy samochodowi oraz właściciele punktów wulkanizacji. Będą oni musieli zacząć korzystać z kas online najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku. Następnie takim samym obowiązkiem zostaną objęci właściciele lokali gastronomicznych oraz firm, które zajmują się krótkotrwałym zakwaterowaniem. W ich przypadku ostateczny termin rozpoczęcia pracy przy zastosowaniu urządzenia rejestrującego online wyznaczono na 1 lipca 2019 roku. A na tym wcale nie skończy się wymiana kas fiskalnych w Polsce. W ostatniej grupie podatników, zobligowanych do zastąpienia dotychczasowych technologii sprzedaży, znaleźli się: fryzjerzy, kosmetolodzy, budowlańcy, prawnicy, lekarze oraz przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi wstępu do obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Zaczną oni korzystać z kas fiskalnych online najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku.

Czy na tym ostatecznie skończy się proces wymieniania obecnych urządzeń rejestrujących? Aktualnie nie wiadomo niczego na temat kolejnych grup przedsiębiorców, którzy musieliby w przyszłości obowiązkowo zastąpić swoje kasy fiskalne. Na chwilę obecną można więc zakładać, że w przypadku pozostałych podatników przejście na obsługę urządzeń rejestrujących online nastąpi w sposób ewolucyjny. A czas pokaże, czy faktycznie tak będzie.

Refundacja za wcześniejszą wymianę kasy

Pewnym pocieszeniem dla przedsiębiorców, którzy będą musieli w przyszłości obowiązkowo wymienić „stare” kasy fiskalne, będzie ustawowa ulga. Innymi słowy, tacy podatnicy również zyskają możliwość odzyskania części wydatku na technologię sprzedaży. Refundacja przysługująca przy wymianie kasy na urządzenie online ma wynieść do 90% wartości nowego modelu, ale nie więcej niż 700 zł. Co więcej, przywołana tu ulga również zostanie zdefiniowana w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Czym jest online ready?

W tym momencie warto też przypomnieć, że na rynku są jeszcze dostępne kasy fiskalne online ready. Takich urządzeń rejestrujących nie będzie trzeba w przyszłości zastępować kolejnymi modelami. Każdy użytkownik kasy „gotowej na online” zyska po prostu możliwość zmodernizowania swojej technologii sprzedaży. Jednakże, unowocześnienie dotychczasowego urządzenia będzie usługą płatną. Co więcej, przez czas potrzebny na modernizację przedsiębiorca nie skorzysta ze swojego modelu. To z kolei może się wiązać z koniecznością wstrzymania obsługi osób fizycznych.

1 Komentarz

  1. volinar

    na szczęście nie należę do „pierwszej fali” wymian urządzeń na kasy online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *