taka-kasa.waw.pl

Terminal komputerowy, czyli centrum zarządzania firmą

Wielu przedsiębiorców staje dziś przed koniecznością zaaranżowania mniejszego lub większego systemu sprzedaży. A jak wiadomo, rozwiązanie technologiczne tego typu często składa się z różnych elementów. Natomiast terminal komputerowy jest jednym z tych ogniw całego systemu, bez którego niekiedy trudno wyobrazić sobie sprawne zarządzanie handlem. Pytanie jednak, jak mądrze wybrać wspomniane urządzenie, a konkretnie – na które parametry i funkcje zwrócić uwagę?

Podzespoły odpowiedzialne za wydajność

Terminale komputerowe, podobnie jak najzwyklejsze w świecie komputery stacjonarne czy laptopy, posiadają swoje specyfikacje techniczne. Natomiast w zestawieniu tego typu można sprawdzić ogólną wydajność konkretnego urządzenia. Jakie parametry będą decydowały o tym czy mamy do czynienia z zaawansowaną jednostką centralną, czy raczej z podstawową technologią? W szczególności będą to – procesor i jego moc obliczeniowa, pamięć RAM oraz dysk twardy (pojemność i szybkość pracy). Co ciekawe, niektóre terminale komputerowe są oferowane w kilku wersjach, różniących się właśnie zastosowanymi podzespołami. Dlatego będąc w sklepie – stacjonarnym lub internetowym – zawsze warto zapytać o to, czy dany model może być wyposażony np. w inny procesor lub więcej pamięci RAM.

Ekran do intuicyjnej obsługi sprzedaży

Dużym atutem terminali komputerowych, które są obecnie produkowane przez uznane marki, np. Elo, Novitus, Elzab czy Wincor Nixdorf, są panele dotykowe stosowane w tych urządzeniach. Wspomniane ekrany przekładają się bowiem na intuicyjne obsługiwanie klientów firmy. I co najważniejsze, podobnie jak w przypadku podzespołów terminala komputerowego, tutaj również istnieje spora wariantywność. Innymi słowy, w poszczególnych modelach stosowane są panele, które zostały wykonane w różnych technologiach dotykowych. A to z kolei decyduje o najtrafniejszym zastosowaniu danego modelu. Przykładowo: w restauracji sprawdzi się terminal komputerowy, którego ekran będzie odporny na działanie wilgoci.

Szeroki zakres standardów komunikacji

Nie bez powodu w tytule tego tekstu użyliśmy określenia „centrum zarządzania firmą”. Na tym bowiem zazwyczaj polega zadanie terminala komputerowego. To do niego są podłączone inne elementy systemu, który został wdrożony w siedzibie przedsiębiorstwa, np. kasa lub drukarka fiskalna, czytnik kodów kreskowych czy waga elektroniczna. A nie byłoby to możliwe bez różnorodnych interfejsów komunikacyjnych. Obsługiwane standardy wymiany danych są więc kolejną ważną kwestią. Na pewno powinno się zwrócić na nie uwagę przy wyborze terminala komputerowego.

Ponadto, właśnie na urządzeniu tego typu instaluje się oprogramowanie, służące chociażby do zarządzania sprzedażą i magazynem. Co za tym idzie, przed zamówieniem konkretnego modelu, warto sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi jest on kompatybilny. Wiele terminali komputerowych będzie nawet posiadało preinstalowany system operacyjny już w standardzie.

Inne zastosowanie terminali komputerowych

W tym wpisie skupiliśmy się głównie na zastosowaniu terminali komputerowych w systemach sprzedaży. Niemniej, warto pamiętać, że urządzenia tego typu sprawdzają się także w innych okolicznościach. Terminale komputerowe można bowiem bardzo często spotkać w magazynach firmowych. Dodatkowo, technologie te bywają wdrażane w ramach stanowisk samoobsługowych – informacyjnych bądź sprzedażowych.

Wydaje nam się jednak, że 2 wspomniane zastosowania terminali wymagają sięgnięcia po naprawdę solidnie wykonane modele. O ile pracę personelu w magazynie można jeszcze jakoś kontrolować, o tyle pomysłów, które przyjdą do głowy osobom korzystającym ze stanowiska samoobsługowego, nigdy nie przewidzimy 😉

 

Zobacz terminale komputerowe na pckf.pl.

1 Komentarz

  1. Emma

    my z mężem prowadzimy działalność gastronomiczną, więc tego typu urządzenia były wręcz niezbędne do pracy. ale okazało się, że nie tylko spełniają swoją rolę, ale znacznie zwiększają komfort wykonywania obowiązków 🙂 naprawdę funkcjonalna technologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *