taka-kasa.waw.pl

Nie zapomnij o zleceniu przeglądu technicznego kasy!

Wykonywanie przeglądów technicznych kasy

Wśród wielu obowiązków przedsiębiorcy używającego kasy fiskalnej znajduje się jedna czynność, o której trzeba pamiętać najrzadziej. Mowa oczywiście o konieczności zlecania przeglądów technicznych urządzenia. Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami, podatnik musi to robić przynajmniej raz na 2 lata. Dlatego też tak ważne jest, żeby nie zapomnieć o wspomnianym obowiązku. Tym bardziej, że przegląd techniczny zawsze gwarantuje poprawne działanie kasy.

Wykonywanie konserwacji urządzenia

Jedyną osobą odpowiedzialną za to, czy kasa fiskalna posiada ważny przegląd techniczny, jest właściciel danego urządzenia. W związku z tym, to właśnie jego (podatnika) obowiązkiem jest zlecenie konserwacji we właściwym momencie. Przepisy nie definiują jednak konkretnego terminu, w którym należy wykonać przegląd danego modelu. Mówią jedynie, że trzeba to robić nie rzadziej niż co 2 latach. A w praktyce niekiedy okazuje się, że przedsiębiorcy decydują się na częstsze zlecanie kontroli swoich urządzeń. Dzięki temu zyskują bowiem pewność, że kasa fiskalna działa prawidłowo i pozwala na zgodne z prawem rejestrowanie obrotu.

Co jest sprawdzane w czasie przeglądu?

Kiedy już podatnik skontaktuje się z firmą serwisującą i zleci wykonanie przeglądu technicznego swojego urządzenia, interwencja ta powinna zostać podjęta w terminie 5 dni. Zazwyczaj dochodzi do tego w siedzibie przedsiębiorstwa, do którego należy kasa fiskalna. Niekiedy można się też umówić na wizytę w firmie serwisującej.

Chociaż wykonanie przeglądu leży po stronie serwisanta urządzeń rejestrujących, również podatnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega ta procedura. A składa się ona z wielu czynności, które pozwalają ustalić, czy dana kasa działa prawidłowo. Podczas przeglądu serwisant sprawdza m.in. czytelność emitowanych dokumentów, program pracy i archiwizujący, wyświetlacze, stan obudowy, akumulator, stan pamięci fiskalnej. Co więcej, istotnym elementem każdej kontroli jest potwierdzenie tego, że urządzenie poprawnie nalicza podatki należne do zapłaty.

Kasy przypominające o przeglądach

Ta funkcjonalność nie jest zarezerwowana jedynie dla najnowocześniejszych urządzeń fiskalnych. Obecnie występuje ona także w znacznie prostszych modelach. Mowa oczywiście o możliwości ustawienia przypomnienia o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego. Wymaga to, rzecz jasna, właściwego zdefiniowania konkretnej daty w kasie fiskalnej. Kiedy jednak to zrobimy, urządzenie samo poinformuje o tym, że trzeba dopełnić pewnych formalności.

1 Komentarz

  1. Lucjusz

    Na szczęście istnieją różne sposoby na to by nie zapomnieć o tej kwestii 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *