taka-kasa.waw.pl

Rezerwowa kasa fiskalna – jakie to urządzenie i kiedy warto je posiadać?

Czym jest rezerwowa kasa fiskalna

Jeżeli podatnik jest zobligowany do stosowania kasy fiskalnej, to za każdym razem przy obsłudze klienta indywidualnego musi wystawić i wydać paragon, który potwierdzi zarejestrowanie transakcji. A co w sytuacji, gdy urządzenie zainstalowane w firmie odmówi posłuszeństwa, np. przez usterkę techniczną? W takich okolicznościach trzeba albo zastosować kasę rezerwową, wdrożoną wcześniej w przedsiębiorstwie, albo wstrzymać obsługę osób fizycznych – aż do momentu naprawienia technologii sprzedaży. Pytanie jednak, czym w ogóle jest ta rezerwowa kasa fiskalna?

Urządzenie działająca tak, jak standardowe

Czy rezerwowa kasa fiskalna to jakaś inna odmiana urządzenia, które służy m.in. do rejestrowania obrotu? Wbrew pozorom, mamy tutaj do czynienia ze standardową technologią sprzedaży. Określenie „rezerwowa” bierze się zaś wyłącznie z zastosowania takiego urządzenia. Najłatwiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie.

Przedsiębiorca wdraża w swojej firmie 2 kasy – podstawową i właśnie rezerwową. Na co dzień korzysta tylko z tej pierwszej, natomiast druga stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla jego biznesu. Jeżeli podstawowe urządzenie ulegnie awarii, np. na skutek przypadkowego zalania cieczą, przedsiębiorca nie musi wstrzymywać sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. Może wówczas sięgnąć po rezerwową kasę fiskalną.

Kiedy wdrożenie kasy rezerwowej jest najbardziej opłacalne?

Ktoś może zapytać: czy posiadanie rezerwowej kasy fiskalnej jest w ogóle opłacalne? Za takie urządzenie trzeba przecież zapłacić – tak samo, jak za podstawowy model (lub też mniej, jeśli np. zdecydujemy się na prostszą technologię). Nie ma niestety jednej, idealnej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli każdy dzień przestoju, wymuszonego brakiem działającej kasy fiskalnej, powodowałby wielotysięczne straty – zdecydowanie warto rozważyć zainstalowanie dodatkowego urządzenia i zabezpieczenie interesów przedsiębiorstwa.

A najbardziej opłacalne będzie to wtedy, gdy podatnik wdraża pierwszą technologię sprzedaży w swojej firmie. Wówczas bowiem można skorzystać z ustawowej ulgi, która wynosi nawet do 700 zł od każdego, pierwszego urządzenia fiskalnego. Warto też podkreślić, że taka refundacja jest dostępna tylko raz. Jeżeli więc przedsiębiorca na początku nie zdecyduje się np. na 2 kasy – podstawową i rezerwową – później już nie będzie mógł liczyć

Do czego obliguje korzystanie z „zastępczego” urządzenia?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – rezerwowa kasa rejestrująca to najnormalniejsza w świecie kasa rejestrująca, która jest tak nazywana ze względu na swoje zastosowanie w „awaryjnych” sytuacjach. W związku z tym, używanie takiego urządzenia wymaga przestrzegania wszystkich przepisów fiskalnych… Czyli przede wszystkim wystawiania paragonów, archiwizowania ich kopii, drukowania raportów, przechowywania książki serwisowej oraz zlecania obowiązkowych przeglądów technicznych (nie rzadziej niż co 2 lata).

1 Komentarz

  1. Sławk0

    Szczerze? Ja posiadam kasę zastępczą i przyznam, że raz uratowała mi sytuację. Ktoś inny z odwiedzających tę stronę miał podobnie? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *