taka-kasa.waw.pl

Rozporządzenie techniczne, które reguluje wymogi dla kas online

Kasy online - warunki i kryteria techniczne

Wszystkie kasy rejestrujące, jakie są dostępne na rynku technologii sprzedaży, muszą spełniać rygorystyczne warunki i kryteria techniczne. Dopiero wtedy mogą otrzymać homologacje Głównego Urzędu Miar i trafić do ofert dystrybutorów takich urządzeń elektronicznych. Natomiast na początku lipca 2018 roku zaczęło obowiązywać nowe Rozporządzenie techniczne. W największej mierze określa ono wymogi dla kas fiskalnych online.

Jak powstawały nowe kryteria techniczne?

Z małym przekąsem można by napisać, że powstawały w bólach… Skupmy się jednak na faktach. Początkowo nad Rozporządzeniem w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, pracowało Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Ostatecznie jednak omawiany dokument został opublikowany pod szyldem resortu Przedsiębiorczości i Technologii – 22 czerwca 2018 roku, w Dzienniku Ustaw RP. Nie byłoby w tym niczego aż tak nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pierwsze informacje na temat tego Rozporządzenia pojawiły się już w połowie… 2016 roku. Branża fiskalna musiała więc dosyć długo czekać na finalną wersję wymogów technicznych. Ostatecznie regulacje te zaczęły obowiązywać na początku lipca 2018 roku (2 tygodnie po publikacji w Dzienniku Ustaw RP). A były one niezbędne m.in. do tego, aby producenci technologii sprzedaży mogli rozpocząć tworzenie i homologowanie kas rejestrujących online.

Ważne rozwiązania w urządzeniach online

Przez wiele miesięcy można było pisać o funkcjonalności kas fiskalnych online wyłącznie z dużą dozą prawdopodobieństwa, lecz bez 100-procentowej pewności. Sytuacja ta zmieniła się po opublikowaniu Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Teraz już konkretnie wiadomo, jakie rozwiązania będą musiały pojawić się w urządzeniach nowego typu. Kluczowa okaże się oczywiście współpraca takich modeli z Centralnym Repozytorium Kas. System nadzorowany przez MF będzie gromadził i przetwarzał dane otrzymywane z urządzeń online, co pozwoli m.in. na skuteczniejsze kontrolowanie polskich podatników.

Wymogiem technicznym dla kas rejestrujących nowego typu jest również współpraca z terminalami do kart płatniczych – w oparciu o ujednolicone interfejsy i protokoły komunikacyjne. To duża zmiana w porównaniu z dotychczasowymi regulacjami prawnymi, która ma się przyczynić do popularyzowania obrotu bezgotówkowego – tańszego dla administracji państwowej oraz łatwiejszego do monitorowania dla organów skarbowych. Ponadto, w przyszłości kasy online umożliwią wystawianie paragonów fiskalnych w 2 formach: papierowej oraz elektronicznej. Podstawą prowadzenia ewidencji pozostanie jednak wydawanie wydrukowanych dowodów sprzedaży. Te cyfrowe będzie trzeba realizować wyłącznie wtedy, gdy klienci o to poproszą.

1 Komentarz

  1. Antoni B.

    Mam nadzieję, że wszystko zostanie finalnie tak zrealizowane, że nie będzie żadnych problemów z tą transmisją danych i pracą z kasą online…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *